Turystyka

Atutem Gminy Wiśniowa jest jej malownicze położenie w dolinie rzeki Wisłok, w obrębie Pogórza Strzyżowsko- Dynowskiego; część gminy wchodzi w skład Czarnorzecko- Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego.

Ze względu na walory krajobrazowe i przyrodnicze, czyste środowisko – w Gminie Wiśniowa drzemie ogromny potencjał , a już dziś stanowi doskonałe miejsce dla uprawiania turystyki pieszej, rowerowej czy motocyklowej.

W Gminie Wiśniowa są wytyczone trasy rowerowe i piesze, w oparciu o istniejące szlaki turystyczne i ścieżki przyrodnicze. Przez teren gminy przebiegają dwa znakowane szlaki turystyczne:

– niebieski (60km) Dębica-Wiśniowa- Czarnorzeki

– żółty (40km) Strzyżów-Dobrzechów – Niewodna – Wiśniowa – Kozłówek- Frysztak – Kobyle – Gogołów – Lubla – Łęki Strzyżowskie – Łączki Jagielońskie

Trasy rowerowe:

– odcinek południowy: wytyczony wzdłuż doliny Wisłoka, u podnóża pasma Jazowej i Rezerwatu Herby

– odcinek północny: obejmuje najwyższe punkty gminy od Tułkowic, Różanki, Niewodnej, po Szufnarową, do Jaszczurowej – stąd rozpościerają się piękne widoki, przez całą trasę , na pasmo Pogórza, góry Chełm i Bardo, Bramę Frysztacką, Przełęcz Dukielską, a nawet szczyty Tatr

Punkty widokowe:

z pasma Jazowej w kierunku zachodnim – widok na rozległą dolinę Wisłoka, Bramę Frysztacką oraz wzniesienia po przeciwnej stronie, w tym Baranek w Wiśniowej

– nad gimnazjum w Wiśniowej – tam również stoi altana wraz z tablicą informacyjną oraz miejscem na palenisko

– Kożuchów Góra

– Baranek: stąd widać pasmo Pogórza, Bramę Frysztacką, Góry Chełm i Bardo, a przy dobrych warunkach atmosferycznych szczyty Tatr

– z góry Chełm

Miejsca biwakowe/altany/paleniska:

– Wiśniowa – Rakówki

– Wiśniowa wyżej gimnazjum

– Wiśniowa, przy zespole pałacowo-parkowym

– Trójwieś – granica Tułkowic, Różanki i Kożuchowa

– Szufnarowa „Dudniacz”

– Kożuchów Góry

– Stępina/Jaszczurowa i Góra Chełm

Obszary atrakcyjne turystycznie:

– Rezerwat Przyrody „Herby” obejmujący fragment Pogórza Dynowskiego , rozciągniętego przełomowym odcinkiem rzeki Wisłok. W szczytowych partiach rezerwatu znajdują się skałki, m.in. „Wielki Kamień”.

– Góra Chełm ( 534 m. n.p.m) i Bardo – najwyższe szczyty w okolicy, z którymi wiążą się liczne historie i legendy. Na szczycie Góry Chełm stoi drewniana kapliczka z XVIII w., przeniesiona przez robotników z terenu kamieniołomu. Przed wiekami było to prawdopodobnie miejsce kultu pogan.

– zespół pałacowo-parkowy w Wiśniowej: klasycystyczny dwór, barokowa oficyna, stajnie podworskie, kaplica grobowa Mycielskich, aleja grabowa, park z kilkusetletnimi dębami; dziś jest to Powiatowe Centrum Kultury i Turystyki z bazą noclegową oraz salą konferencyjno-bankietową. W parku wybudowano letni amfiteatr i plac zabaw dla dzieci.

– Szufnarowa i Dudniacz – tajemnicza skała owiana legendami, do której prowadzą malownicze szlaki

– Oparówka, a w niej zabytkowa cerkiew oraz gospodarstwo państwa Modliszewskich wraz z jeziorkiem, altaną oraz zajazdem koni huculskich

– Wiśniowa, niżej „Baranka” gospodarstwo państwa Uszyckich wraz z ekożywnością, hodowlą kóz z wyrobami z koziego mleka oraz malownicze usytuowanie z panoramą na pasmo Pogórza i Bramę Frysztacką

– winnica „Głębuczka” pana Witalca, zaciszne miejsce, gościnność gospodarza, widok na Bramę Frysztacką, biwakowa atmosfera

 

Atutem gminy pod względem rozwoju turystyki jest również posiadanie zaplecza sportowo-rekreacyjnego. Na terenie Wiśniowej znajdują się 2 hale sportowe oraz kompleks sportowy Orlik.

Przez gminę Wiśniowa prowadzi szlak wodny rzeką Wisłok, który stanowi część trasy kajakarskiej, będącej co raz popularniejszą formą wypoczynku i rekreacji w naszym regionie. W Kalembinie są dogodne warunki do uprawiania kajakarstwa. Kiedyś istniała tu dobrze wyposażona przystań kajakowa. W planach jest jej odbudowa.

W planach jest również pozyskanie i wykorzystanie wód termalnych na terenie Wiśniowej do celów energetycznych i/lub rekreacyjnych.

 

Gospodarstwa agroturystyczne

Walory krajobrazowe obszaru gminy Wiśniowa, stwarzają duże możliwości do uprawiania agroturystyki. Umożliwiają to liczne gospodarstwa agroturystyczne, które oprócz noclegów i domowej ekologicznej żywności oferują szereg atrakcji dla gości.

Walory krajobrazowe obszaru gminy Wiśniowa, stwarzają duże możliwości rozwoju turystyki. Gmina Wiśniowa bogata jest w wiele atrakcji turystycznych, które zachęcają głównie do rowerowych i pieszych wędrówek szlakami turystycznymi oraz do uprawiania agroturystyki.

Gospodarstwa agroturystyczne:

 

Gospodarstwo Agroturystyczne Pod Biesiadą

13692905_837618463004938_1854821451780558870_o

Oparówka 30
38-123 Wysoka Strzyżowska
tel. 602 351 862

strona internetowa: https://www.facebook.com/Gospodarstwo-Agroturystyczne-Pod-Biesiadą-656908291075957

Gospodarstwo Agroturystyczne „U Danuśki i Krzycha Opoń”

10448672_1576802889226256_8205443286529145699_o

Tułkowice 65
38-124 Wiśniowa
tel. 600 648 323

Wyjątkowym miejscem na odpoczynek jest Gospodarstwo Agroturystyczne „U Danuśki i Krzycha Opoń” w Tułkowicach.
Do dyspozycji gości domek drewniany wolnostojący z kominkiem, a w nim pokoje dwu-, trzy- i czteroosobowe z łazienkami. Do tego salon, oraz aneks kuchenny. Łączna ilość miejsc noclegowych: 11. Na zewnątrz altana z grillem. Na życzenie gości wyżywienie w elastycznej cenie.
Malownicza okolica kusi urokami natury, ciszą i spokojem.

strona internetowa: https://www.facebook.com/agroturystyka.udiko/

 

 

“Na Liwku” Krystyna i Stanisław Zięba

DSC_0629

Szufnarowa 326, 38-124 Wiśniowa
tel. 609 618 590, 661 546 985

Gospodarstwo położone w malowniczym miejscu w Szufnarowej, z dala od zabudowań, bliskość lasu. Oprócz noclegów oferuje zdrową żywność, wycieczki po okolicy, jazdę konno, przejażdżki bryczką, zimą kuligi i jazda na sankach i nartach. Wieczorem organizowane są ogniska.

 

„Agro-Rakówki

agro-rakowki1

Adres: Szufnarowa 277, 38-124 Szufnarowa
Tel.: 17 277 54 14, 692-239-810

Gospodarstwo Agroturystyczne Agr0-Rakówki Krystyny Opielowskiej jest położone w przepięknym, malowniczym miejscu w rejonie Czarnorzecko-Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego, na pograniczu Wiśniowej i Szufnarowej, nieopodal punktu widokowego i pola biwakowego. Charakterystyka terenu sprzyja wypoczynkowi, czyste powietrze, śpiew ptaków, zapierające dech w piersiach pejzaże. Oferta kierowana dla osób, które cenią sobie ciszę i spokój.

Każdy znajdzie coś dla siebie:
-Możliwość wypożyczenia rowerów i przejazdu na szlaku rowerowym Wiśniowa-Rakówki.
-Raj dla grzybiarzy, ze względu na bogactwo przyrody.
-Plac zabaw przygotowany dla dzieci, trampolina, huśtawki, boisko do siatkówki.
-Możliwość organizowania kuligów.
-Grill, ognisko, altana przeznaczona do wypoczynku.
-500 m – pole biwakowe z widokiem na Bramę Frysztacką.

 

 

 

Gospodarstwo agroturystyczne, Krystyna i Janusz Ziębowie

Ziebowie-Krystyna-Janusz-Agroturystyka-Pstragowka-643008

Gospodarstwo agroturystyczne w Pstrągowce – położone przy trasach rowerowych i pieszych, skąd niedaleko do góry Chełm i zespołu schronów kolejowych z okresu II wojny światowej w Stępinie.

Adres: Pstrągówka 4, 38-124 Wiśniowa
Tel: 17 277 53 70

strona internetowa

 

 

Gospodarstwo agroturystyczne, Zofia i Mieczysław Skowronowie

adres: Pstrągówka 3, 38-124 Wiśniowa
Tel: 17 277 53 71

 

 

Dom Fundacji Troska w Kozłówku

Dom Fundacji Troska w Kozłówku zaprasza na wypoczynek. Na razie dom dysponuje 22 miejscami noclegowymi. Piękne okolice Czrnorzecko-strzyżowskiego Parku Krajobrazowego zapewniają wiele ciekawych wrażeń i przeżyć. W zimie blisko do wyciągów narciarskich w Strzyżowie i Gogołowie.

Adres:

Kozłówek 98

38-126 Markuszowa

telefon: 509 554 335

strona: http://fundacjatroska.pl/zaproszenie-na-wypoczynek-2/

 

 

 

[Opracowanie: A. Szymańska]