Czerwona trasa rowerowa „Wielka Pętla Gminy Wiśniowa”

Czerwona trasa rowerowa „Wielka Pętla Gminy Wiśniowa” powstała w listopadzie 2018 roku w konsultacji z Witoldem Grodzkim – znakarzem szlaków i przewodnikiem Beskidzkim. Prace nad trasą trwały kilka miesięcy – od koncepcji, opracowania szlaków i kilometraży na mapie, po projektowanie oznaczenia (kierunkowskazy, strzałki i znaki podstawowe), przygotowywanie projektów stałej zmiany organizacji ruchu, pozwoleń oraz montażu słupków wraz z montażem i malowaniem znaków  w terenie.

To oczywiście zadania opisane w wielkim skrócie. Cała pętla została „przejechana” rowerem lub autem kilka razy, aby móc zweryfikować granice pasa drogowego, stopień trudności poszczególnych odcinków trasy, lokalizację oznaczeń, istniejące słupki znaków drogowych lub informacyjnych oraz niezbędne miejsca na wstawienie nowych słupków w punktach strategicznych, np. na tzw. węzłach.

 

 

CZERWONA, JAK…
Wielka Pętla Gminy Wiśniowa jest oznakowana czerwonym kolorem, który  ma symbolizować z jednej strony kolor herbu gminy, z drugiej czerwony kolor wiśni przynoszący oczywiste skojarzenia z nazwą gminy.

 

 

Pętla prowadzi wokół  granic obszaru gminy, jest dwukierunkowa, można również wystartować z każdego punktu trasy. Wyznaczona trasa ma na celu poprawę infrastruktury turystyczno-informacyjnej oraz wzbogacenie oferty aktywnego spędzania wolnego czasu.

 

 

OPIS TRASY

Łączna długość pętli to 36 km. Zaprojektowana trasa ma charakter MTB, to znaczy, że na pętli są zróżnicowane pod względem stopnia trudności i rodzaju nawierzchni, odcinki. W 70 % pętla przebiega drogami asfaltowymi, 20% to drogi szutrowe, 10 % polne i leśne (Różanka odcinek specjalny- uwaga! błoto nawet w pełni lata).

 

 

 

 

 

 

 

W dwóch miejscach (Markuszowa i Jazowa) szlak prowadzi także przez drewniane kładki nad rzeką Wisłok. Również, ze względu na ukształtowanie terenu, trasa obfituje w wymagające podjazdy. Oczywiście, w nagrodę mamy także i zjazdy.
Nagrodą są również piękne widoki z panoramami Pogórza i Beskidu Niskiego, Rezerwatu Przyrody Góra Chełm, na Bramę Frysztacką oraz wiejskie malownicze pejzaże.

 

 

 

 

 

 

 

Południowy odcinek trasy prowadzi przez obszar Czarnorzecko-Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego. Obejmuje także wrota Rezerwatów Przyrody: Herby oraz Góry Chełm. Najłatwiejszym odcinkiem pętli jest prosta droga wiodąca równolegle do rzeki Wisłok w Kozłówku i Jazowej, a właściwie wzdłuż szlaku kajakowego, stąd nie zdziwmy się, gdy na trasie spotkamy kajakarzy!
W tym miejscu, mówiąc o spotkaniach, należy wspomnieć, że możemy także na trasie zobaczyć sarny, jelenie, hodowlane konie czy daniele.

 

 

 

 

 

 

 

Niedaleko też do zabytkowych drewnianych wiatraków w Różance, Szufnarowej i Kalembinie. Po drodze także pomniki, kapliczki i osobliwości przyrody, chociażby utytułowany Dąb Józef w Wiśniowej.

 

 

 

Kierunkowskazy z kilometrażami trasy informują nas, m.in. o zespole parkowo-dworskim i folwarcznym w Wiśniowej, skale Dudniacz w Szufnarowej, czy wiatraku w Różance…

 

wiatrak w RóżanceKamienie Dudniacz
 

 

 

 

 

 

PLANY…
Oczywiście, w każdej chwili można zjechać z trasy i drogami „wewnętrznymi” gminy wrócić do punktu wyjścia. Stąd planowane są kolejne oznakowania tras – niebieskie: Widokowa oraz Pejzażowa ( na Rakówki, skałę Dudniacz w Szufnarowej, górę Chełm oraz przez Bakonkę, Niewodną i na Liwek)

 

szlakowskaz Dudniacz

 

oraz zielone: Równoległa i Herbowa ( równoległa do rzeki Wisłok – łagodna rodzinna trasa rekreacyjna oraz na leśne Herby). W projekcie także jest mowa o powstaniu w Wiśniowej punktu turystycznego z wiatą, tablicami ze schematami wszystkich tras rowerowych. Miejsce to stanowić będzie punkt startowy na szlaki rowerowe, piesze, kajakowe, z dużym miejscem parkingowym oraz zagospodarowanym zieleńcem.
Są to plany do zrealizowania do końca 2020 roku.

 

Mapa trasy rowerowej

 

A tymczasem, niezapomnianych wrażeń na pętli! Do zobaczenia na szlaku!