W związku z licznymi pytaniami mieszkańców Gmina Wiśniowa wyjaśnia: Jeszcze nie można starać się o dotację na węgiel

W związku z licznymi zapytaniami mieszkańców, urząd gminy informuje, że obecnie żadne wnioski o dodatek węglowy nie są jeszcze przyjmowane. Projekt ustawy jest procedowany.

Wnioski będzie można składać dopiero po wejściu w życie ustawy o dodatku węglowym oraz po określeniu wzoru wniosków. Na razie nadal trwa proces legislacyjny.

W piątek, 22 lipca br. ustawę o dodatku węglowym przegłosował Sejm. Teraz dokument trafi do Senatu, a gdy ten zgłosi do niego poprawki, to jeszcze raz zajmie się nim Sejm. Zanim przepisy zaczną obowiązywać, minie jeszcze kilka tygodni.

Zgodnie z projektem ustawy, każdemu gospodarstwu domowemu, w którym głównym źródłem ogrzewania jest węgiel, ma przysługiwać dodatek w wysokości 3 tys. zł. Ustawa precyzuje, że ogrzewanie węglem musi być wpisane lub zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).

Na stronie internetowej urzędu gminy w odpowiednim czasie zostaną opublikowane szczegółowe informacje o sposobie i miejscu składania wniosków wraz z wszystkimi niezbędnymi dokumentami.