Wiśniowski Orszak Trzech Króli

Kiedy włączaliśmy się do największych ogólnopolskich jasełek przed 6 laty, jako pierwsi w powiecie strzyżowskim, w skali kraju w niespełna 50 miejscowościach organizowano Orszaki.  W roku 2018 tych barwnych pochodów w Święto Objawienia Pańskiego odbyło się ponad 600 w dużych miastach, miasteczkach i niewielkich miejscowościach.Także i w Wiśniowej miał miejsce kolorowy i rozśpiewany pochód.

Przed budynkiem Ośrodka Kultury formował się Orszak, rozdawano korony, śpiewniki, naklejki, chorągwie, przybywały również zwierzęta, a czas ten uprzyjemniony był przez plenerowy koncert kolęd i pastorałek zespołu ludowego „Wisienka” w składzie: Natalia Furtek, Marysia i Justyna Kolbuszówny, Izabela Kopeć oraz instrumentaliści: Nikola Bobek- skrzypce, Szymon Mikuszewski- klarnet,  Dariusz Data- akordeon, instruktor zespołu.

Do zebranych z życzeniami noworocznymi zwrócił się gospodarz gminy, wójt Marcin Kut, ks. Jarosław Stefański przewodniczył wspólnej modlitwie. Zanim wyruszyliśmy w orszaku do kościoła parafialnego pw. NMP Królowej Świata w Wiśniowej, panie z miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich: Wanda Gąsior (radna Rady Gminy), Maria Mikuszewska (przewodnicząca KGW), Marta Pastuszak, Elżbieta Skwierz, Zofia Tokarska i Jadwiga Urbanek ubrane w regionalne stroje ludowe, przedstawiły pierwszą scenkę o wyczekiwaniu na narodziny Bożej Dzieciny.

Kolejny przystanek przy Urzędzie Gminy. Tutaj grupa piłkarzy: Szymon Lisak, Piotr Król, Szymon Szymański i Jan Tarczoń rozgrywała podwórkowy mecz. Zaciekawieni barwnym korowodem, dołączają do wspólnego Orszaku. Przed wejściem do kościoła jeszcze jedna scena z Herodem i aniołami(członków  parafialnych grup wspólnotowych) w wykonaniu: Igora Marczaka, Alicji Pastuszak i Danuty Tarczoń. Śpiew kolęd podczas orszaku  wykonywała schola parafialna pod przewodnictwem Aleksandry Sienkowskiej.

Orszak prowadzili trzej królowie jadąc wierzchem na koniach polskich użyczonych przez państwa Świdrów z „Rancza Kozłówek”, wędrował z nami osiołek ze„ZwierzOgrodu” pani Izy Stalmaski z Różanki, a także trzy owieczki pana Kazia Długosza z Wiśniowej i urocze kózki pana Leszka Modliszewskiego z gospodarstwa „Pod Biesiadą” z Oparówki. Nad bezpieczeństwem wędrujących czuwali druhowie strażacy z Jazowej i Wiśniowej, oraz policjanci z Wiśniowej i Strzyżowa.

Zwieńczeniem Orszaku była Msza Św.  pod przewodnictwem ks. proboszcza Marka Matery i ks. katechety Jarosława Stefańskiego. Ksiądz proboszcz wyraził wdzięczność wszystkim uczestnikom Orszaku oraz organizatorom: Ośrodkowi Kultury w Wiśniowej i księdzu katechecie.

Obszerna relacja z tych wydarzeń w telewizji internetowej ITV Południe. http://itvpoludnie.pl/wiadomosci/Orszak-Trzech-Kroli-w-Wisniowej,4614/

 

Grzegorz Tomaszewski- prowadzący Orszak, przewodniczący Zgromadzenia Publicznego.