Dąb „Józef” z Wiśniowej wygrał konkurs na Europejskie Drzewo Roku 2017

Kiedy w ubiegłym roku zgłosiliśmy dęba z Wiśniowej do ogólnopolskiego konkursu na Drzewo Roku 2016, niewielu z nas spodziewało się, że Dąb „Józef” wygra, co więcej, zdobędzie tytuł Europejskiego Drzewa Roku 2017, pokonując 15 finalistów z innych krajów. Sukces ogromny, powód do dumy jeszcze większy.

W Parlamencie Europejskim w Brukseli 21 marca odbyła się Ceremonia Wręczenia Nagród za najlepsze drzewo w Europie. Uroczysta gala zgromadziła reprezentantów krajów, które znalazły się w finałowej szesnastce, a najliczniejszą grupę stanowiła delegacja z Polski, którą tworzyli samorządowcy, leśnicy, członkowie organizacji pozarządowych i mieszkańcy Wiśniowej.

Po ogłoszeniu wyników i odebraniu statuetki nie kryliśmy radości i wzruszenia. Kamień z serca, mamy to! Pokonaliśmy piękne drzewa z Walii i Czech, choć do samego końca nie było pewności, czy się uda. Na zwycięstwo i sukces pracowali wszyscy. Każdy, kto zagłosował, udostępniał informacje, promował akcję wśród znajomych przyczynił się do wspólnego sukcesu, za co jesteśmy niezmierni wdzięczni.
Droga do tryumfu od początku była oznakowana wspaniałą współpracą różnych instytucji samorządowych, pozarządowych, organizacji lokalnych i ogólnopolskich, kościoła, mediów, szkół i mieszkańców gminy Wiśniowa, powiatu strzyżowskiego, Podkarpacia, Polski i Polonii.

To zwycięstwo jest także symbolem wsparcia dla przyrody i troski o dziedzictwo kulturowe. To dowód, że nie jest nam obojętne lokalne środowisko, historia regionu i wartość natury.
Wyniki konkursu pokazały, że razem można wiele osiągnąć, a poprzez zaangażowanie i społeczną integrację możemy zmierzyć się z wyzwaniami „niedopokonania”. A to, co wydawało się nie do osiągnięcia, okazało się być w zasięgu ręki – wszystko zależy od motywacji.
I taka jest rola konkursu – zjednoczyć się dla wspólnego celu, zwrócić uwagę na walory przyrody i potencjał regionu, wzbudzić zainteresowanie i pozytywnie się zaprezentować.

I nieskromnie można powiedzieć, że wszystkie te cele zostały zrealizowane. Zatem, nie pozostało nam już nic innego, jak zaprosić do Wiśniowej, do zespołu parkowo – dworskiego i folwarcznego na spotkanie z 650 – letnim dębem, który – jeśli odpowiednio się mu przysłuchać – ma wiele historii do opowiedzenia. Zapewniam, że zdębieją Państwo z wrażenia.

Powiat Strzyżowski reprezentowali: Robert Godek – Starosta, Marek Jurzysta – Przewodniczący Rady Powiatu, Marian Złotek – radny do Rady Powiatu, Urszula Liszka Bawoł – Skarbnik Powiatu oraz Kamil Mendocha – Dyrektor Powiatowego Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej. Leśników reprezentowali pracownicy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie – Grażyna Zagrobelna, Dyrektor RDLP w Krośnie i Piotr Myćka – (inicjator zgłoszenia drzewa do konkursu!), Naczelnik Wydziału Kontroli i Audytu Wewnętrznego oraz pracownicy Nadleśnictwa Strzyżów – Andrzej Modliszewski, Nadleśniczy Nadleśnictwa Strzyżów i Monika Armata, pracownik Działu Technicznego. Gminę Wiśniowa reprezentowali: Marcin Kut – Wójt, Łukasz Dziok – Przewodniczący Rady oraz Anna Szymańska – Czaja z Fundacji Cherry Home i pracownik Ośrodka Kultury w Wiśniowej.

O „Józefie” głośno również tutaj:

http://wyborcza.pl/7,75400,21532150,polski-dab-jozef-zostal-europejskim-drzewem-roku-wyprzedzil.html

http://www.tvp.info/29627981/europejskie-drzewo-roku-rosnie-w-polsce-to-dab-jozef-z-wisniowej

https://www.youtube.com/watch?v=NLcpDFrj9II

https://rzeszow.tvp.pl/29606245/dab-jozef-z-wisniowej-europejskim-drzewem-roku

Dąb Józef z Wiśniowej – Europejskie Drzewo Roku 2017