Oddaj makulaturę i wesprzyj budowę studni w Czadzie – zbiórka od 30 maja

Od 30 maja br. przez okres dwóch tygodni w Strzyżowie prowadzona będzie zbiórka makulatury, z której dochód przeznaczony zostanie na rzecz budowy studni w Czadzie. Sterty zeszytów, czasopism, papierowych opakowań itp. będzie można składać do specjalnie przygotowanego na ten cel kontenera usytuowanego na placu przy Zespole Szkół Technicznych w Strzyżowie. Społeczność Strzyżowa i powiatu strzyżowskiego zachęcamy do włączenia się w to dzieło.


Akcję zbierania makulatury na rzecz budowy studni w krajach afrykańskich zainicjowała i prowadzi Grupa Charytatywna przy Sanktuarium Grobu Bożego w Przeworsku. Początkowo organizowano ją na terenie archidiecezji przemyskiej, później rozszerzono ją także o diecezję rzeszowską. Za pieniądze ze zbiórki makulatury organizowanej przez ostatnie kilka lat na terenie Podkarpacia udało się już wybudować trzy studnie w Afryce, w tym św. Andrzeja Boboli w Sudanie Południowym oraz św. Jana z Dukli i św. Jana Pawła II na Madagaskarze, a także zebrać pieniążki na czwartą – studnię głębinową w Zambii im. kardynała Adama Kozłowieckiego, podkarpackiego misjonarza, który w tym kraju przepracował ponad 60 lat.

 

W tym roku Grupa Charytatywna z Przeworska organizuje zbiórkę makulatury na budowę studni w Czadzie. Woda, którą mieszkańcy krajów afrykańskich czerpią z rzek, służy im nie tylko do spożycia, ale także do mycia, prania czy osobistej toalety. Często pełni też funkcję ubikacji. Stąd wiele zakażeń i zgonów spowodowanych jej zanieczyszczeniem. Jak cennym darem dla tamtejszych mieszkańców jest każda kropla czystej wody, niech świadczy fakt, że tylko w 2010 r. z powodu jej braku każdego dnia umierało tam ponad 20 tys. dzieci do 5 roku życia.

 

Koszt budowy jednej studni waha się w granicach od 15 do 45 tys. zł, co średnio przekłada się na ok. 100 ton makulatury. Stąd organizowane już od kilku lat na Podkarpaciu, a w roku bieżącym również w Strzyżowie, zbiórki makulatury. Kontener na makulaturę podstawiony zostanie przy Zespole Szkół Technicznych w Strzyżowie 30 maja br. na okres ok. 2 tygodni w zależności od potrzeb. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży makulatury przekazane zostaną do krakowskiej Fundacji „Dla Afryki”, która potem organizuje budowę studni.
Koordynatorami akcji na terenie Strzyżowa są: Magdalena Markowska – kierownik Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie Filii w Strzyżowie i Barbara Modliszewska – pedagog Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza w Strzyżowie. Dodatkowe informacje na temat zbiórki makulatury można uzyskać pod numerem telefonu 17 2761484 w godzinach pracy Biblioteki Pedagogicznej lub drogą e-mailową:Magdalena.Markowska@pbw.org.pl; strzyzow@pbw.org.pl.