Afrykański pomór świń (ASF) – akcja informacyjno-edukacyjna

Na prośbę Wojewody Podkarpackiego o włączenie się do akcji informacyjno-edukacyjnej  z zakresu zasad bioasekuracji stad przed chorobą AFS  zamieszczamy informacje na temat ochrony gospodarstw przed afrykańskim pomorem świń.

 

Afrykański pomór świń (ASF) jest chorobą zakaźną i zaraźliwą dotyczącą wyłącznie świń i dzików. Wirus ASF jest niechorobotwórczy dla ludzi  i innych gatunków zwierząt.
Jedyną metodą zwalczania choroby jest postępowanie administracyjne czyli zabicie  i utylizacja chorych i podejrzanych  o zachorowanie świń.

Jedynym sposobem zakażenia stada świń wirusem ASF jest mechaniczne wprowadzenie czynnika chorobotwórczego do stada. ASF nie szerzy się, tak jak wiele innych chorób drogą powietrzną.
W Polsce jak dotychczas najważniejszym powodem szerzenia się ASF w populacji świń jest człowiek oraz dziki.

Przyczyny ognisk ASF w Polsce w roku 2016

  1. nielegalny handel chorymi świniami
  2. wprowadzenie do gospodarstwa tkanek (tusz) dzików lub świń zanieczyszczonych wirusem ASF (masarze – właścicielami chlewni),
  3. bezpośredni kontakt między ludźmi i sprzętem z gospodarstw zanieczyszczonych wirusem, a gospodarstwami wolnymi od tej choroby,
  4. zanieczyszczona ASFV słoma,
  5. bezpośredni kontakt świń z dzikami lub ich odchodami.

 

By nie dopuścić do zarażenia zwierząt ważne jest zachowanie bioasekuracji  przy hodowli trzody chlewnej nawet przy najmniejszym stadzie.

Zasady bioasekuracji oraz sposób ich wdrażania i przestrzegania szczegółowo zostały przedstawiane na stronach:

Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Głównego Inspektoratu Weterynarii

Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii z/s w Krośnie,

W celu uzyskania dodatkowych i szczegółowych informacji zaleca się korzystanie z usług powiatowych lekarzy weterynarii lub pracowników ośrodka doradztwa rolniczego.

Zachęcamy w szczególności rolników, myśliwych i leśników do zapoznania się z poniższymi materiałami a instytucje do rozpowszechniania tych materiałów w formie elektronicznej lub papierowej.

 

ULOTKI

ulotka ASF myśliwi i leśnicy
ulotka ASF rolnicy
ulotka ASF myśliwi

 

 

FILMY

Państwowy Instytut Weterynaryjny – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach opracował film edukacyjny pt. „Afrykański pomór świń – zasady ochrony świń przed chorobą”. Skierowany jest on do szerokiego grona odbiorców, w szczególności rolników i hodowców trzody chlewnej z uwagi na stałe zagrożenie wystąpienia wirusa afrykańskiego pomoru świń u zwierząt wrażliwych.

Afrykański pomór świń – zasady ochrony świń przed chorobą – PIWET

 

 

PREZENTACJE

Zasady ochrony gospodarstw przed ASF

Afrykański pomór świń – Podstawy prawne zwalczania choroby