W 1866 r. w Piasecznie z inicjatywy Juliusza Kraziewicza powstało pierwsze koło pod nazwą „Towarzystwo Gospodyń”. Jednak dopiero w latach 20 i 30 XX wieku działalność kół nabrała rozpędu, kiedy Polska odzyskała wolność, a kobiety otrzymały prawa obywatelskie.
Większość kół z terenu Gminy Wiśniowa rozpoczęło swą działalność właśnie w tym okresie. Niektóre nieco później. Natomiast najstarszym kołem w gminie jest organizacja z Szufnarowej, która powstała w 1896 r.
Ukłon w stronę Kół Gospodyń Wiejskich z Gminy Wiśniowa
W dniu 8 października br. w Markuszowej odbyły się gminne obchody 150 – lecia istnienia Kół Gospodyń Wiejskich na ziemiach polskich. W uroczystościach wzięły udział delegacje z każdego koła z naszej gminy. Z racji, że było to święto gospodyń, przedstawicielki KGW były honorowymi gośćmi na imprezie. Z tego również tytułu, poszczególne koła na ręce przewodniczących otrzymały pamiątkowe statuetki „w podziękowaniu za pracę społeczną na rzecz lokalnego środowiska” oraz Wydawnictwo Nowin „Kulinarne wędrówki po Podkarpaciu”, będące zbiorem przepisów na regionalne potrawy, autorstwa, m.in. gospodyń z gminy Wiśniowa! Ponadto, Panie z kół otrzymały karafki (puste!) oraz symboliczne drewniane deseczki do krojenia z wygrawerowanymi podziękowaniami „ za owocną współpracę, społeczne zaangażowanie, twórczą działalność, promocję naszego regionu i kultywowanie polskiej tradycji”(…)
Kwiaty, listy gratulacyjne oraz upominki wręczali: Marcin Kut- wójt Gminy Wiśniowa, Łukasz Dziok – przewodniczący Rady, Władysław Salamon – dyrektor Ośrodka Kultury w Wiśniowej, radni do Rady Powiatu: Małgorzata Książek, Piotr Myćka i Grzegorz Tomaszewski. Ponadto, Mieczysław Bochenek, prezes Wojewódzkiego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych wręczył nie tylko podziękowania na ręce przewodniczących, lecz także dla wyróżnionych działaczek za długoletnią pracę na rzecz rozwoju Kół Gospodyń Wiejskich w swoim środowisku. Specjalne podziękowanie otrzymał także dyrektor Salamon za współpracę i wspieranie działalności kół.
Uroczystość uświetnił występ grupy artystycznej z Kozłówka, a część nieoficjalną wypełniła muzyka zespołu biesiadnego „Grześkowiaki”.
Lokalne społeczności wiele zawdzięczają kołom gospodyń. Bezinteresowna działalność, poświęcony czas oraz zaangażowanie, jakie wkładają w swoją pracę przełożyły się na wizerunek polskiej wsi. Dzięki kobietom, które pełnią kilka ról jednocześnie ( aktywistki, gospodynie, artystki, patriotki, edukatorki…) ludowa kultura i tradycja przetrwały, regionalna tożsamość nie ginie na tle europejskich kultur, polskie zwyczaje i obrzędy są pielęgnowane oraz zachowywane dla kolejnych pokoleń, a dziedzictwo kulinarne znajduje swe miejsce w każdej podkarpackiej kuchni.
Przedstawiciele Samorządu Gminy Wiśniowa w liście gratulacyjnym podkreślili ogromne znaczenie kół, wyrażając się słowami: 150 lat istnienia Kół Gospodyń Wiejskich na ziemiach polskich to wspaniała historia pisana Odwagą, Mądrością, Poświęceniem, Pasją i Miłością. Jesteśmy dumni, że koła działające na terenie Gminy Wiśniowa są częścią tej historii…
I ja, z dumą podpisuję się pod tymi słowami.
Anka Szymańska – Czaja.