Sołtys Roku

P103085214. edycja konkursu „Sołtys Roku 2015” organizowanego przez redakcję „Gazety Sołeckiej” i Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów była szczęśliwa dla Gminy Wiśniowa. Sołtys z Kożuchowa Zbigniew Miga znalazł się wśród 12 laureatów tego ogólnopolskiego konkursu, jako jedyny przedstawiciel z Podkarpacia. Ceremonia wręczenia honorowych tytułów i nagród miała miejsce w Senacie Rzeczpospolitej. Wspólnie z naszym laureatem do Senatu udali się: Marcin Kut wójt Gminy Wiśniowa, Łukasz Dziok przewodniczący Rady Gminy Wiśniowa, Stanisław Lawera prezes Podkarpackiego Stowarzyszenia Sołtysów, Lucyna Miga żona nagrodzonego, Anna Nizicka przedstawicielka Rady Sołeckiej z Kożuchowa, Rafał Gruszczyński komendant Ochotniczej Straży Pożarnej z Kożuchowa (wnioskodawcy nagrody), Grzegorz Tomaszewski z Ośrodka Kultury w Wiśniowej oraz członkinie zespołu „Wisienka” z dyrektorem i opiekunem Dariuszem Datą ze Szkoły Podstawowej w Markuszowej.

Spotkanie prowadził Piotr Zientarski senator, przewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej. Dyplomy, statuetki i nagrody laureatom wręczali: Bogdan Borusewicz wicemarszałek Senatu RP, Andrzej Dera sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Joanna Iwanicka redaktor naczelna ”Gazety Sołeckiej”, Ireneusz Niewiarowski prezes Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów oraz przedstawiciele sponsorów.

W przerwach zabrzmiały przyśpiewki regionalne w wykonaniu „Wisienki”, która robiła furorę wśród zgromadzonych uczestników. Oprócz Zbigniewa Migi tytuł Sołtysa Roku 2015 zdobyli: Konrad Ambroziak z Tokar w woj. wielkopolskim, Aneta Bławat z Kobylan w woj. świętokrzyskim, Agnieszka Frąckowiak z Bieganowa w woj. wielkopolskim, Zdzisław Idczak ze Świerczowa w woj. opolskim, Marian Kopczyński z Radnicy w woj. lubuskim, Dorota Krauz z Poźrzadła Wielkiego w woj. zachodniopomorskim, Karina Lassak z Szonowic w woj. śląskim, Józef Melzer z Dębogórza w woj. pomorskim, Czesław Smółka z Przecieszyna w woj. małopolskim, Katarzyna Tokarz z Ropicy Górnej w woj. małopolskim i Hanna Wronka ze Strachówki w woj. mazowieckim.

Nagrodę specjalną za 44 lata pełnienia funkcji sołtysa otrzymał Ireneusz Majkowski z Lisiogóry w woj. mazowieckim.

Podczas tego spotkania miały miejsce konferencje, które dotyczyły Funduszu Sołeckiego prowadzone przez Arkadiusza Ptaka politologa, Edytę Hadrowicz eksperta ds. stowarzyszeniowych i samorządu terytorialnego.

W tym miejscu należy wspomnieć, że w 11. edycji tego konkursu ten zaszczytny tytuł otrzymał także przedstawiciel naszej gminy Ryszard Strzępek sołtys z Różanki.

Gratulujemy nagrodzonym i jednocześnie dziękujemy za promocję naszego pięknego regionu, w którym działa wielu oddanych społeczników.

Tekst i zdjęcia: Grzegorz Tomaszewski