„Aktywni lokalnie”, projekt młodzieży z Gminy Wiśniowa, Rozmowa z Aleksandrą Chodasz, prezeską Fundacji Rozwoju „Dobre Życie”

Pamiętam, jak w lipcu br. z ogromnym entuzjazmem wkroczyła do Urzędu gminy Wiśniowa Ola Chodasz z Beatą Piech i grupą młodzieży na spotkanie z przedstawicielami gminnego samorządu. Mieli wtedy całą listę pytań do naszych radnych oraz wójta. Dzisiaj role się odwracają i pytaniami chciałabym zarzucić tym razem Olę – trenerkę, prezeskę Fundacji Rozwoju „Dobre Życie” oraz……

No właśnie, Olu, na rozgrzewkę proste pytania: kim jesteś, skąd się tu wzięłaś i czym zajmujesz się z młodzieżą z Wiśniowej?

Jestem trenerką – prowadzę warsztaty dla młodzieży i osób dorosłych. Jestem założycielką  Fundacji, która działa w kilku gminach, a od tego roku w gminie Wiśniowa. Razem z młodzieżą realizujemy Program „Aktywni lokalnie” – są to warsztaty, inicjatywy głównie skierowane do młodych, ale również w ramach projektu są debaty społeczne z mieszkańcami gminy.

Na czym polega wsparcie młodzieży w projektach ze strony Waszej fundacji?

Zaczynając od wyjazdowych treningów – rozwijamy umiejętności komunikacyjne, organizacyjne czy promocyjne. Uczymy, jak współpracować z osobami dorosłymi oraz w jaki sposób realizować WŁASNE inicjatywy, jak film, przedstawienie, czy wystawę fotograficzną. Podczas spotkań, czy warsztatów do dyspozycji młodzieży jest tutor, prowadzący i wspierający młodzież w realizacji inicjatyw. Wydobywa ich potencjał, to, co w nich najlepsze, dba o motywację, rozwija, wzmacnia mocne strony, oraz tworzy atmosferę poczucia samodzielności i odpowiedzialności za własne działanie.

Co młodzież zyskuje dzięki uczestnictwu w tego typu projektach?

Przede wszystkim otwartość, możliwość pokonywania własnych słabości, lęków, onieśmielenia. Dzięki zaangażowaniu się w inicjatywy społeczne, budzi się większa gotowość do realizowania swoich planów, marzeń, wdrażania pomysłów. Młody człowiek ma poczucie WPŁYWU, na to, co dzieje się dookoła. Często spotykam się z tym, że młodzi ludzie mówią „nikt nas nie słucha, nikogo nie obchodzi moje zdanie, niczego nie zmienię, bo nie mam na to wpływu.” Naszym zadaniem jest nauczyć młodych samodzielnego myślenia oraz bycia odpowiedzialnym za siebie oraz innych. Chcemy, by już teraz,  w wieku dorastania zdawali sobie sprawę z tego, że za niedługo staną się dorosłymi ludźmi, którzy będą podejmowali decyzje, odpowiadali za powierzone im zadania. Młodzież nabywa umiejętności obywatelskich, uczy się współpracy z innymi, przygotowuje się do ról społecznych, takich, jak, np. radni, edukatorzy i do pracy – bo prawie w każdym zawodzie i firmie potrzebna jest komunikacja i współpraca.

O co pytaliście radnych oraz wójta na lipcowym spotkaniu w Urzędzie Gminy?

Wraz z młodzieżą pytaliśmy o to, jaki jest potencjał gminy, skupialiśmy się na mocnych jej stronach. Pytaliśmy też o trudności i problemy, jakie radni i przedstawiciele różnych organizacji dostrzegają w gminie i swoich środowiskach.

I na podstawie odpowiedzi, powstały tematy Waszych inicjatyw, akcji twórczych – filmowych, teatralnych?

Taki był zamiar. Na bazie tego, co młodzież usłyszała, ale też sama zaobserwowała w społeczności,  wybrała tematy przewodnie filmu i spektaklu teatralnego. Pomysłów było wiele, jednak wiodącym, zwłaszcza w grupie teatralnej, okazał się być temat samotności, który pojawił się podczas rozmowy w kontekście ludzi starszych. Z kolei młodzież z grupy filmowo-fotograficznej skupiła się na szczęściu, na tym, że sami możemy je tworzyć, m.in. poprzez spotkania z innymi ludźmi i wymienianie uścisków.

Nie da się ukryć, spektakl wizualny : „Zostań ze mną” opowiadał o samotności. Czy to jest problem, który dotyka tylko seniorów w naszej gminie?

Nie, samotność dotyka również młodzież oraz, tak naprawdę, osoby w każdym wieku, stąd w spektaklu młodzi poruszyli ten problem w różnych sytuacjach:  śmierci, rozstania, porzucenia, braku akceptacji rówieśników. A skoro samotność dotyka każdego, to ważne są dla nas inicjatywy międzypokoleniowe i lokalne, które stanowią okazję, by się spotkać.

Jak Ci się współpracuje z młodzieżą z gminy Wiśniowa?
Genialnie! Są otwarci, wywiązują się z powierzonych zadań, angażują się całym sercem. A budujące jest to, że w czasie trwania projektu kolejne osoby chciały się włączać w działanie. Szkoła gimnazjalna dobrze ich prowadzi, młodzież ma również dobry kontakt z Ośrodkiem Kultury, Panią Marysią Raś i innymi instruktorami. Wielokrotnie ciepło się o nich wypowiadali.

Czy jest coś, co szczególnie urzekło Cię w gminie Wiśniowa?

Tak! Integracja ludzi, w mniejszych środowiskach znają się lepiej, informują się wzajemnie o wydarzeniach. Miałam też okazję poznać zgraną i sprawną ekipę Ośrodka Kultury. Dobrze jest widzieć ludzi, którzy pracują ze sobą na co dzień i lubiąc się, potrafią być jednocześnie efektywni.
Młodzież jest chętna do angażowania się w inicjatywy, chłonna nowej wiedzy i otwarta na współpracę z ekspertami, a gmina Wiśniowa jest wymarzonym partnerem do działań.

Powszechnie można spotkać się z opinią, że młodzież w dzisiejszych czasach niczym się nie interesuje, nic ją nie obchodzi, trudno namówić do aktywności i uczestniczenia w życiu społecznym i kulturalnym. Czy zgadasz się z tą opinią i w jaki sposób zachęcasz młodych ludzi do angażowania się w lokalne inicjatywy?

Oczywiście, że się nie zgadzam. Młodzi potrzebują przestrzeni do realizacji siebie. Potrzebują nowych wyzwań, ale nie zawsze poszukują ich aktywnie. Dlatego my im w tym pomagamy. W przestrzeni, którą my im proponujemy znajdują zrozumienie, uznanie, akceptację i szacunek. Mają szansę spotkać się z artystami i trenerami, którzy lubiąc młodzież mają do zaoferowania aktywne metody pracy i inne narzędzia pomocne w realizacji inicjatyw społeczno-kulturalnych. W taki sposób zachęcamy właśnie młodzież do angażowania się w społeczne inicjatywy– oferując im to, czego potrzebują. Ponadto, jak wcześniej już wspomniałam, korzyści z uczestnictwa w tego typu projektach są bezcenne – młodzi rozwijają praktyczne umiejętności, podczas wspólnych wyjazdów poznają nowych ludzi, nowe obszary zainteresowań, pracują z ekspertami, dorosłymi, mają wpływ na to, co się dzieje wokół nich. Młodzież zawsze coś zyskuje dla siebie i dla innych.

Skąd pochodzą środki na projekt?

Nasza Fundacja startowała w ogólnopolskim konkursie w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich ogłoszonym przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i pozyskała środki z Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Na konieczny w projekcie wkład finansowy (5% wysokości dotacji) złożyły się dwie gminy, których mieszkańcy korzystają z projektu, czyli Gmina Wiśniowa i Strzyżów.

 „Aktywni lokalnie” to program młodzieży nie tylko z Gminy Wiśniowa, lecz także ze Strzyżowa. Za nami, m.in. spektakle wizualne „Zostań ze mną” i Poza światłem”, film „Piknik z elfami”. Co jeszcze czeka nas w projekcie?

Debata społeczna. Będziemy dyskutować razem z mieszkańcami gminy Wiśniowa (17 listopada) i gminy Strzyżów (9 grudnia) o współpracy międzypokoleniowej i innych działaniach, które moglibyśmy podjąć wspólnie w przyszłości. Młodzież zaprezentuje swoje inicjatywy – filmik „Piknik z elfami”, wystawę zdjęć „Szczęśliwe chwile” oraz film ze spektaklu. Debata jest otwarta, więc zapraszamy wszystkich chętnych. Będzie to okazja do poruszenia istotnych tematów m.in. z wójtem gminy, przedstawicielami samorządu gminnego, szkoły z innymi zebranymi. A to wszystko 17 listopada, o godz. 13.00 w sali Ośrodka Kultury w Wiśniowej.

Plany na przyszłość? Powstanie jeszcze jakiś projekt z udziałem mieszkańców gminy Wiśniowa? Może tym razem coś dla seniorów?

Jak najbardziej! Czekamy na debatę i odzew ze strony społeczności gminy Wiśniowa i razem zdecydujemy, czego chcemy. Później już tylko stworzyć wniosek o dofinansowanie i być dobrej myśli – w konkursach jest zwykle od 2 do 10 chętnych instytucji na jedną dostępną dotację, także nie jest to proste, ale możliwe. Zatem spotkajmy się 17 listopada i porozmawiajmy!

 

olai-mlodzi
Aleksandra Chodasz z grupą fotograficzną i filmową młodzieży z Gminy Wiśniowa

 

Beata Piech z grupą teatralną młodzieży z Gminy Wiśniowa
Beata Piech z grupą teatralną młodzieży z Gminy Wiśniowa

 

 

Anna Szymańska-Czaja