W czerwcu 2016 roku zostały ogłoszone wyniki 6. edycji Konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja. Zwyciężył Dąb Józef z Wiśniowej. Dla przypomnienia, w tegorocznym plebiscycie drzewo z zespołu parkowo – dworskiego i folwarcznego z Wiśniowej zdobyło 4310 głosów. Podmioty zgłaszające Dęba Józefa do konkursu to: Starostwo Powiatowe w Strzyżowie i Powiatowe Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej, Nadleśnictwo Strzyżów oraz Fundacja Cherry Home. O miejscu w finałowej szesnastce decydowały nie tylko walory estetyczne i przyrodnicze drzewa, ale także jego niezwykła historia oraz wyjątkowość.
Dąb z historią
Historia 650 – letniego dębu jest związana z miejscem, w którym rośnie. Rodzina Mycielskich kupiła w XIX wieku w Wiśniowej dwór. Nowa własność hrabstwa bardzo szybko stała się centrum życia kulturalnego i społecznego regionu. W Wiśniowej spotykali się na plenerach artyści- malarze, muzycy. Ich uczestnikiem był m.in. zaprzyjaźniony z rodziną Mycielskich – Józef Mehoffer – malarz, grafik, projektant. Artysta zauroczony pięknem jednego z okazałych dębów w wiśniowskim parku, uwiecznił go na swoim szkicu, który następnie trafił na rewers stuzłotowego banknotu jego projektu. Banknot był w powszechnym obiegu w latach trzydziestych XX w. Na pamiątkę tego ważnego dla lokalnej społeczności wydarzenia, dąb został nazwany jego imieniem – „Józef”. Historia dęba jest także związana z rodziną żydowską, która znalazła schronienie w drzewie w okresie II wojny światowej.
Dziś drzewo jest obiektem fotograficznym dla zwiedzających oraz dla uczestników konkursów i plenerów fotograficznych „Magia Odkrywania Gminy Wiśniowa przez Obiektyw” oraz plenerów malarskich „Wiśniowa pachnąca malarstwem”. Wraz z miejscowością Wiśniowa obchodzi 650 urodziny.
Jubileuszowy prezent
Tytuł Drzewa Roku 2016 można potraktować, jako wymarzony prezent dla Jubilata oraz wszystkich mieszkańców Wiśniowej.
Statuetki zostały wręczone 10 października br. w Bibliotece Narodowej w Warszawie. Podczas 14. edycji Święta Drzewa członkowie Klubu Gaja obdarowali nagrodami i wyróżnieniami laureatów licznych konkursów, np. Magiczne Drzewo czy Nagrody Pegaza za zbiórki makulatury oraz za społeczne zaangażowanie w ekologiczne inicjatywy.
Inauguracja spotkania rozpoczęła się na Polu Mokotowskim od wspólnego sadzenia drzew wraz z aktywnymi uczestnikami programu, partnerami, przyjaciółmi Klubu oraz laureatami konkursu.
Jan Stodolak, wicestarosta Powiatu Strzyżowskiego oraz Bartłomiej Topa, aktor –
we wspólnej akcji sadzenia drzew, fot. A. Szymańska – Czaja
Delegacja z Powiatu Strzyżowskiego
Reprezentantami zwycięskiego drzewa była delegacja podmiotów zgłaszających. Ze strony Powiatu Strzyżowskiego- Jan Stodolak, wicestarosta oraz Piotr Myćka, Radny Powiatowy, pracownik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie oraz mieszkaniec Wiśniowej, ze strony Powiatowego Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej – Kamil Mendocha, dyrektor, w imieniu Nadleśnictwa Strzyżów – Monika Armata i Piotr Irzyk oraz przedstawiciel Fundacji Cherry Home – Anna Szymańska.
Podczas wręczenia nagród i dyplomów Jan Stodolak oraz Piotr Myćka podziękowali wszystkim za wsparcie, akcję promocyjną, oddane głosy, wspomnieli także o wyjątkowości dęba Józef, przybliżając jego historię wszystkim zebranym oraz zachęcili do głosowania na drzewo z Wiśniowej w konkursie europejskim.
Europejskie Drzewo Roku 2017
Otrzymanie zaszczytnego tytułu wiąże się ze słowami uznania – to powód do dumy, ale nie koniec pracy!
Drzewo z Wiśniowej będzie reprezentowało Polskę w konkursie na Europejskie Drzewo Roku 2017. Dlatego już dziś prosimy o oddanie głosu na dęba Józef. Prosimy o śledzenie informacji, gdyż kolejna akcja promocyjna rusza już na początku nowego roku.