Finał konkursu „Wiśnie na dębie”

Gruszki na wierzbie, czy Wiśnie na dębie, czyli wszystko jest możliwe!
Młodzi angażują się w promocję!


Konkurs „Wiśnie na dębie”

W sierpniu 2017 roku Fundacja Cherry Home z Wiśniowej ogłosiła konkurs w ramach realizowanego zadania publicznego pn. „Wiśnie na dębie” dofinansowanego z budżetu Gminy Wiśniowa.
Był to konkurs na najbardziej kreatywną inicjatywę/pomysł  promujący Wiśniową i dęba  ”Józef”, laureata plebiscytu na Europejskie Drzewo Roku 2017.

Ku naszemu pozytywnemu zaskoczeniu, do konkursu zgłoszono kilkanaście pomysłów przygotowanych indywidualnie lub grupowo. Byliśmy także pod wrażeniem różnorodności form: uczestnicy zgłosili filmiki, teledyski, piosenki, wiersze, obrazy, prace plastyczne, gadżety,  a nawet projekt strony internetowej.

Ze względu na duże zainteresowanie oraz prośby przedłużyliśmy termin nadsyłania zgłoszeń do 10 października. Dwa dni później zebrała się komisja oceniająca prace. Po prawie dwugodzinnej prezentacji wewnętrznej oraz burzliwych naradach, komisja w składzie:
Marcin Kut, wójt Gminy Wiśniowa, Kamil Mendocha, dyrektor Powiatowego Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej oraz zespół Fundacji Cherry Home wybrała 6 najlepszych pomysłów promujących Wiśniową lub dęba „Józef”.

Organizatorzy konkursu nie wprowadzili do regulaminu kategorii wiekowych, ani żadnych podziałów ze względu na miejsce zamieszkania czy formy zgłoszeń, które mogły być dowolne. Przy kryteriach oceny podkreślili natomiast kreatywność, oryginalność, poczucie humoru oraz wyczucie artystyczne.
Natomiast głównym założeniem było: wygrają ci, dzięki którym Jury zdębieje z wrażenia…
Spotkanie „Wiśnie na dębie”

W dniu 20 października 2017 roku w Powiatowym Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej odbyło się spotkanie oraz finał konkursu pod tą samą nazwą „Wiśnie na dębie”. Wydarzenie miało na celu podsumowanie konkursu ogłoszonego przez Fundację Cherry Home poprzez zaprezentowanie wszystkich prac, ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród. Podczas spotkania organizatorzy zaproponowali także głosowanie na Nagrodę Publiczności „Złota Wiśnia”, stąd niezbędna była prezentacja wszystkich konkursowych pomysłów, choć niektóre tylko we fragmentach, ze względu na ograniczony „czas antenowy”.

Spotkanie miało także na celu podsumowanie ostatnich dwóch pracowitych lat związanych z promocją dębu „Józef” podczas plebiscytów na Drzewo Roku na poziomie krajowym i europejskim oraz podziękowanie wszystkim, którzy zaangażowali się w promocję i zagłosowali na dęba z Wiśniowej.
Kamil Mendocha, dyrektor PCKIT zaprezentował filmik o dębie   „Józef”, natomiast Anna Szymańska – Czaja i Dorota Nizicka z Fundacji Cherry Home przedstawiły zgłoszenia do konkursu wraz z ich autorami.

Następnie głos zabrała Jola Migdał z Klubu Gaja (główny organizator konkursu na Drzewo Roku), która przybliżyła historię stowarzyszenia  oraz jej działalność ekologiczną, inspirując przykładami dobrych praktyk. Po prelekcji ogłoszono głosowanie na Nagrodę Publiczności – zgromadzeni goście mogli zapoznać się z całością wierszy, oglądnąć bezpośrednio prace oraz oglądnąć jeszcze raz filmy i piosenki na laptopie.  A czas na dokonywanie wyboru uświetnił występ zespołu „Trio Galicyjskie” w klimatach muzyki klezmerskiej oraz degustacja potraw przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich  z Wiśniowej. Dla uatrakcyjnienia spotkania zaprosiliśmy także Fotoklub Strzyżów, który przygotował wystawę fotograficzną pn. „Jesień”, gdzie motywem przewodnim zdjęć było… drzewo!

Dla ponad 100- osobowej publiczności organizatorzy przygotowali także darmowe pamiątki – gadżety związane z drzewem oraz Wiśniową (kubki, magnesy, otwieracze, smycze, pierniki), jak również publikacje oraz dębowe sadzonki z Nadleśnictwa Strzyżów.
Po przerwie zespół Fundacji wraz z dyrektorem PCKIT ogłosili wyniki konkursu, odczytując protokół komisji oceniającej prace. Nagrody wręczali: Robert Godek, starosta Powiatu Strzyżowskiego, Marcin Kut wójt Gminy Wiśniowa, Monika Armata z Nadleśnictwa Strzyżów oraz Piotr Gaweł z Fundacji Cherry Home.
Nagrody rzeczowe za wyróżnienia zostały ufundowane przez Powiat Strzyżowski oraz Nadleśnictwo Strzyżów. Natomiast trzy główne nagrody finansowe zostały ufundowane przez Gminę Wiśniowa w ramach projektu koordynowanego przez Fundację Cherry Home. Niespodzianki dla Lauretów przygotowała także P. Jola z Klubu Gaja.

Następnie przedstawiono wyniki głosowania na Nagrodę Publiczności, po uprzednim podliczeniu głosów przez Annę Kobiałka z Fundacji.
Nagroda „Złota Wiśnia” trafiła w ręce zwycięzców konkursu – ekipy młodych twórców z Niewodnej i Wiśniowej  filmu pt. „Pamiętasz?”.
Na podsumowanie spotkania głos zabrali starosta oraz wójt. Obaj panowie podkreślali dobry kierunek współpracy Powiatu Strzyżowskiego z Gminą Wiśniowa.

Gratulujemy Laureatom oraz dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za wspaniałe i różnorodne  pomysły. Doceniamy poświęcony czas i zaangażowanie z Waszej strony i żałujemy, że nie mogliśmy nagrodzić wszystkich.

Poniżej można zapoznać się z regulaminem konkursu, protokołem Jury, wyróżnionymi i nagrodzonymi pracami, pełną listą wszystkich zgłoszeń oraz zdjęciami w wykonaniu, m.in. członków Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego, którzy w tym czasie gościli w Gminie Wiśniowa na jesiennych plenerach fotograficznych  pn. „Magia Odkrywania Gminy Wiśniowa przez Obiektyw”, organizowanych przez Ośrodek Kultury w Wiśniowej.

tekst: Anka Szymańska – Czaja

 

 

 

 

 

Nagroda Główna oraz Nagroda Publiczności – Film pt. „Pamiętasz?” w wykonaniu młodzieży z Wiśniowej i Niewodnej

Film pt. "Pamiętasz?" w wykonaniu młodzieży z Wiśniowej i Niewodnej – Nagroda Główna oraz Nagroda Publiczności w konkursie "Wiśnie na dębie" 🙂 Gratulujemy pomysłu i sukcesu!

Opublikowany przez Fundacja Cherry Home na 21 października 2017

 

Miejsce drugie w konkursie „Wiśnie na dębie” to obraz na płótnie Zuzanny Opielowskiej-Nowak „Wiśniowa jest kobietą”.

 

 

Miejsce trzecie dla Roberta Jurasza za wiersz „Nocne myśli dęba Józefa”.

 

Nocne myśli Dęba Józefa

 

Ktoś nie domknął Bramy Frysztackiej

I w zielonych włosach  hula mi wiatr

Księżyc  leniwie płynie po niebie

Z ciekawością zerkając na mój świat

 

Dębowe serce w sobie mam

Dębowa dusza mnie rozpiera

Myśli dębowe pchają się na świat

Bo ciasnota mych gałęzi  je uwiera

 

Z daleka słyszę Wisłoka szum

Co upływ czasu przypomina

Śmiało mogę powiedzieć mu

Że jeszcze dobrze się trzymam

 

Jesieni pojawił się już cień

Wiec fryzjer znowu mnie odwiedzi

Zielone włosy zabarwi mi

Na kolor starej dostojnej miedzi

 

I trwam tak w parku 650 lat

Obserwując Was każdego dnia skrycie

Przez ten czas nauczyłem się jednego:

Że w życiu najważniejsze jest życie

 

Robert Jurasz

 

 

Wyróżnienie

Halina Wójcik – Haft

 

 

 

 

 

 

 

 

Wyróżnienie

5+1  – Teledysk „Wioska wyjątkowa”

 

Wyróżnienie

Kamil i Jan „Wiśniowa hip-hopowo”