Głosuj na Dąb Józef

Serdecznie zachęcamy wszystkich mieszkańców gminy Wiśniowa do udziału w głosowaniu na Dęba Józefa, który zakwalifikował się do ścisłego finału ogólnopolskiego konkursu „Drzewo Roku 2016”.  Dąb Józef do konkursu został zgłoszony przez: Starostwo Powiatowe w Strzyżowie i Powiatowe Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej, Nadleśnictwo Strzyżów i Fundację Cherry Home.

SKMBT_C454e16060209340_0001

Konkurs promuje postawy szacunku dla przyrody oraz wyszukuje przykłady trwałych związków pomiędzy kulturą i historią lokalnej społeczności, a drzewem, które jest przez nią szczególnie doceniane. Ambasadorami konkursu są: podróżniczka i pisarka Elżbieta Dzikowska, polski językoznawca, popularyzator wiedzy o języku polskim – profesor Jan Miodek, oraz reżyser Kazimierz Kutz.

Jak głosować

Głosować można poprzez stronę internetową http://drzeworoku.pl, klikając na zdjęcie nr 3.Dąb Józef i następnie przycisk „Głosuj„, lub poprzez SMS wysyłając wiadomość o treści Drzewo3 pod numer 7255. Jeden SMS to jeden głos. Koszt wysłania jednego SMS-a wynosi 2,46 zł brutto (2 zł + VAT).

 

Dąb Józef – Wiśniowa (woj. podkarpackie)
dąb szypułkowy, wiek 650 lat, obwód 675 cm, wysokość 30 m, pomnik przyrody;

3Historia drzewa jest ściśle związana z miejscem, w którym rośnie. Dwór w Wiśniowej, istniał od XVI w. i początkowo towarzyszyły mu tylko ogrody użytkowe. Największy wkład w przebudowę obiektu wnieśli członkowie rodu Mycielskich będący jego ostatnimi właścicielami. To właśnie urok okolicy i wspaniałe dęby w ogrodzie skłoniły Mycielskich do kupna posiadłości. Dwór stał się wtedy ośrodkiem życia intelektualnego i kulturalnego regionu, a malownicze otoczenie majątku, sprzyjały pracy twórczej artystów, którzy przybywali na organizowane tu plenery malarskie.

Ich uczestnikiem był m.in. zaprzyjaźniony z rodziną Mycielskich – Józef Mehoffer – malarz, grafik, projektant, scenograf i rysownik okresu Młodej Polski. Artysta urzeczony pięknem jednego z okazałych dębów w wiśniowskim parku, uwiecznił go na swoim szkicu, który następnie trafił na rewers stuzłotowego banknotu jego projektu. Banknot był w powszechnym obiegu w latach trzydziestych XX w. W ten sposób dąb zapisał się na kartach historii światowego pieniądza. Na pamiątkę tego ważnego dla lokalnej społeczności wydarzenia, dąb został nazwany jego imieniem – „Józef”.

O tym, że dąb „Józef” był i jest niezwykle istotny dla mieszkańców Wiśniowej, świadczy również inna historii, której jest bohaterem. Z relacji miejscowej ludności, dowiadujemy się, że w czasie II wojny światowej w pniu dębu ukrywała się rodzina żydowska. W wydrążonym wnętrzu drzewa stworzyła sobie dwupoziomowe schronienie, które umożliwiało obserwację w górnej części drzewa, a w dolnej dawało bezpieczne ukrycie. Obecnie dąb „Józef” jest podziwiany przez uczestników licznych wycieczek szkolnych, rodzinnych i indywidualnych. Drzewo jest też obiektem fotograficznym i malarskim, gdyż w dalszym ciągu w Wiśniowej kultywuje się tradycje plenerów z okresu międzywojennego.

 

Jeszcze raz zachęcamy do głosowania i udziału w tej jakże pięknej inicjatywie promującej piękno i wyjątkowość naszej gminy i powiatu.