Inauguracja sezonu turystycznego 2016 w Gminie Wiśniowa

Po raz kolejny mieszkańcy Gminy Wiśniowa uroczyście przywitali nie tylko wiosnę, ale przede wszystkim sezon na aktywne spędzanie wolnego czasu na terenie naszej gminy.

W 2013 roku Ośrodek Kultury w Wiśniowej, z inicjatywy Marcina Kuta ówczesnego zastępcy wójta, zgłosił wniosek do PROW 2007-2013 na zadanie promujące turystykę. Projekt o gościnnej nazwie „Gmina Wiśniowa zaprasza” miał i ma do dziś na celu promocję turystyki, ciekawych kulturowo miejsc oraz wydarzeń związanych z naszą gminą. W ramach projektu opracowano przewodnik turystyczny po Gminie Wiśniowa, mapy rowerowe, tablice informacyjne, zostały oznaczone trasy rowerowe i piesze ścieżki. Oficjalna inauguracja turystycznych szlaków miała miejsce wiosną 2014 roku pod wdzięczną nazwą „Aktywny czar wiosny”.

I tak zostało do dziś – gdy tylko zrobi się cieplej i warunki pogodowe pozwolą na uprawianie sportu podwórkowego, aktywujemy swoją energię i rozpoczynamy sezon turystyczny w Gminie Wiśniowa. W tegorocznych rajdach pieszych i rowerowych wzięło udział około 120 uczestników. Byli to mieszkańcy gminy od 6 do 66 roku życia, rodziny, małżeństwa, koleżanki, ekipy znajomych, uczniowie szkół podstawowych z Jaszczurowej, Pstrągówki, Szufnarowej, Wiśniowej oraz gimnazjaliści, którzy zostali poddani eksperymentowi marszu na orientację. Do wyboru były dwie trasy piesze i dwie rowerowe.

Trasa piesza zielona licząca ponad 10 km prowadziła prawie 60 piechurów przez Balice, Baranek, Świerczynę, Szufnarową i Rakówki, zahaczając o żółty szlak znakowany przez PTTK. Na tym odcinku naszej gminy można podziwiać przepiękne widoki na całe Pogórze Strzyżowsko – Dynowskie, Bramę Frysztacką, góry Chełm i Bardo, a nawet szczyty Tatr przy dobrych warunkach atmosferycznych. Gdyby znalazł się ktoś, kto nie zna dokładnie geografii naszego regionu, śmiało można by było takiej osobie wmówić, że znajduje się już na terenie Bieszczad. Na pewno by uwierzyła!

Drugą opcją pieszą była trasa niebieska prowadząca na „Wielki Kamień” w Jazowej i Rezerwat Herby, położony na obszarze Czarnorzecko – Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego. Grupa uczniów z gimnazjum w Wiśniowej z mapkami i kompasami szukała ukrytych punktów na czas. Jedni cieszyli się ze zdobytych miejsc na podium, inni byli szczęśliwi, że się nie zgubili i wyszli z lasu w Jazowej, a nie, np. w Rzepniku… Grupę poprowadził Krzysztof Sondej, przewodnik i organizator InO PTTK.

Jedną z tras rowerowych była żółta zaczynająca się w Oparówce. Grupa 12 osób o dużej rozpiętości wiekowej pod przewodnictwem Agaty Lodarskiej sołtys Oparówki przejechała przez Markuszową, Kozłówek i Jazową podziwiając po prawej i lewej swojej stronie piękne widoki, a w drodze powrotnej zwiedziła m.in. Dom Fundacji Troska. Na pochwałę zasługuje fakt, że prawie wszyscy z rowerzystów mieli na sobie kamizelki odblaskowe.

Trasa rowerowa czerwona okazała się nie lada wyzwaniem, zwłaszcza na odcinku Niewodna – Szkotnik. Ciężki podjazd dał się wszystkim we znaki. W tej grupie znalazł się również najmłodszy uczestnik całej imprezy, 6 – letni Piotruś, który przejechał całą trasę na bagażniku. Ale rowerowym! Też się zatem liczy.

18-osobowa ekipa rowerzystów oprócz wspaniałych widoków, minęła po drodze dwa gospodarstwa agroturystyczne: Państwa Ziębów i Opielowskich oraz pole biwakowe z punktem widokowym. Po 18 km wszyscy cali i zdrowi dotarli na miejsce startu i finiszu zarazem, którym był zespół parkowo – dworski i folwarczny w Wiśniowej. Na deskach plenerowej sceny Powiatowego Centrum Kultury i Turystyki zostali przywitani wszyscy lubiący Ruch, Rekreację i Relaks (3R) ciepłym słowem prowadzącego Grzegorza Tomaszewskiego, który nakreślił również krótką historię „parku Mycielskich” z okazji 650 – lecia Wiśniowej oraz przypomniał o trwającym konkursie „Drzewo roku 2016”,w którym bierze udział Dąb Józef z parku dworskiego.

Władysław Salamon, dyrektor O.K. wręczył nagrody (ufundowane przez Czarnorzecko – Strzyżowską Lokalną Grupę Działania, wspierającą promocję regionu, turystykę i dziedzictwo kulturowe) najbardziej wytrwałym oraz najmłodszym uczestnikom rajdów. Wszyscy natomiast mogli się posilić grillowanymi kiełbaskami, odpocząć, popatrzeć na tańczące dziewczyny i zaplanować kolejne wycieczki po (jeszcze niezadeptanych!) szlakach Gminy Wiśniowa.

Więcej na temat atrakcji turystycznych, wyznaczonych i oznakowanych tras pieszych i rowerowych, ciekawych miejsc, wydarzeń kulturowych można znaleźć w przewodnikach, atlasach i mapkach dostępnych w Ośrodku Kultury w Wiśniowej oraz na stronie gminy.

Dziękujemy wszystkim przewodnikom poszczególnych grup, opiekunom, nauczycielom i uczestnikom za aktywną obecność. Do zobaczenia na szlaku!

 

Galeria zdjęć na stronie Ośrodka Kultury

[OK Wiśniowa – Anka Szymańska]