IX edycja konkursu Piosenki naszych Ojczyzn w Unii Europejskiej

Śpiewać każdy może…

A niektórzy potrafią nawet wyśpiewać sobie wyjazd do Brukseli…

DSC_0501W czerwcową niedzielę na bilety do stolicy Belgii i zarazem Unii Europejskiej zapracowali na własne konto najlepsi wykonawcy konkursu piosenki organizowanego od 9 lat przez Ośrodek Kultury w Wiśniowej, przy współpracy ze stroną słowacką (m.in. Vyšný Žipov, Čierne nad Topľou, ), Powiatowym Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej, pod patronatem honorowym Elżbiety Łukacijewskiej, poseł do Parlamentu Europejskiego, z inicjatywy Dariusza Daty, dyrektora szkoły podstawowej w Markuszowej. Tyle ważnych informacji w jednym zdaniu… Ale nie najważniejszych! Najistotniejszy jest fakt, kim są laureaci konkursu. Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjum z całego Podkarpacia, Małopolski (np. Nowy Sącz), a także ze Słowacji po majowych przesłuchaniach i ocenie Jury w składzie : Magdalena Wiśniowska (instruktor GOK Frysztak), Jan Augustyn (dyrygent chóru męskiego „Echo”) oraz Grzegorz Tomaszewski (instruktor OK Wiśniowa) ponownie przyjechali do Wiśniowej, aby zaprezentować swój wokalny talent na łamach sceny plenerowej w zespole parkowo – dworskim i folwarcznym.

Główną ideą konkursu było wejście ze śpiewem na ustach do Unii przez Polskę w 2004 r. W pierwszych latach konkurs pod nazwą „Piosenka Polska w Unii Europejskiej” odbywał się na szczeblu wojewódzkim. Od 2008 r. z inicjatywy Grzegorza Tomaszewskiego edycje zmieniono na „Piosenki Naszych Ojczyzn w Unii Europejskiej”, zapraszając do współpracy sąsiadów ze Słowacji. Konkurs polega na tym, by wybrać z repertuaru do prezentacji dwie piosenki: jedną z własnego kraju, promującą rodzimy folklor i ludowe tradycje, a drugą z krajów Unii Europejskiej. Ci najlepsi, według werdyktu komisji, zdobyli cenne nagrody rzeczowe w postaci odtwarzaczy, magnetowidów, głośników, mikrofonów, słuchawek, czyli wszystkiego, co niezbędne do funkcjonowania w świecie muzyki. Natomiast finaliści z wyższej kategorii wiekowej gimnazjum wygrali wycieczki do Brukseli, ufundowane przez Elżbietę Łukacijewską, europoseł z podkarpackiego regionu.

 

Zwycięzcami tegorocznej edycji konkursu zostali:

Kategoria Szkoła Podstawowa:

Nagroda Grand Prix: Roksana Węgiel – Jasielski Dom Kultury

I miejsce (soliści):

Maria Jarosz – ZSP w Sieniawie

II miejsce ex aequo (soliści):

Martyna Wójcik – ZSP w Wiśniowej

Oliwia Ślipek – Pałac Młodzieży Nowy Sącz

III miejsce (soliści):

Milena Wacławska – ZSP w Sieniawie

Wyróżnienie (soliści):

Maria Kolbusz – SP w Markuszowej

I miejsce (zespoły):

Sekstet wokalny „Nutki z Lutki” – ZS w Lutczy

 

Kategoria Gimnazjum:

I miejsce ex aequo (soliści):

Aleksandra Sienkowska – Gimnazjum w Wiśniowej

Wioletta Smajdor – Pałac Młodzieży Nowy Sącz

II miejsce ex aequo (soliści):

Justyna Wójcik – Gimnazjum w Wiśniowej

Maja Prajsnar – MZS w Krośnie

III miejsce ex aequo (soliści):

Nikola Bobek – Gimnazjum w Wiśniowej

Piotr Wójcik – Gimnazjum w Wiśniowej

Wyróżnienie (soliści):

Julia Mikuła – Gimnazjum nr 8 w Rzeszowie

Anita Pitera – ZS w Lutczy

Aleksandra Jaślar – Gimnazjum w Sieniawie

I miejsce (zespoły):

Zespół wokalno-instrumentalny z Błażowej –Gimnazjum w Błażowej

Wyróżnienie (zespoły):

Zespół „JASKÓŁKI” – Gimnazjum w Sieniawie

 

Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów na muzycznym rynku. Słowa podziękowania kierujemy w stronę partnerów przedsięwzięcia i fundatorów nagród.

 

 

Ośrodek Kultury w Wiśniowej