„Wielki piknik w cieniu Dębu”

W dniu 23 lipca 2017 r. w zespole parkowo-dworskim i folwarcznym w Wiśniowej odbył się „Wielki Piknik w cieniu Dębu”. Gościem honorowym, a raczej główną przyczyną organizacji całego wydarzenia był „Józef”, utytułowany dąb z wiśniowskiego parku – Drzewo Roku 2016, Europejskie Drzewo Roku 2017. Impreza była okazją, aby podziękować wszystkim za oddane głosy w plebiscytach zarówno w edycji polskiej, jak i europejskiej. Podczas imprezy zostały także wręczone pamiątkowe kopie oryginalnego certyfikatu Europejskiego Drzewa Roku 2017, przywiezionego z Brukseli,  przedstawicielom instytucji zgłaszających drzewo do konkursu. A były to: Powiat Strzyżowski, Powiatowe Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej, Nadleśnictwo Strzyżów, Gmina Wiśniowa oraz Fundacja Cherry Home. Na pamiątkę można było także zrobić sobie zdjęcie z „Józefem” – grupowe z rodziną, znajomymi, czy po prostu selfie – sam na sam z drzewem. A jeśli ktoś brał udział w konkursie wiedzy o dębie „Józef”, w biegach przełajowych czy zabawie „Skrzynie pełne niespodzianek”, mógł zdobyć dębowe sadzonki, pamiątkowe upominki związane z Wiśniową, dębem Józefem i naszym regionem.

A całość spotkania rozpoczęła się właśnie od biegów przełajowych o „Złoty Liść Józefa”, w różnych kategoriach wiekowych z dostosowanymi do nich dystansami, oczywiście w obrębie parku i w cieniu jego drzew. Pod dębem „Józef” natomiast znajdowało się Biuro Organizacyjne. Najlepsi  otrzymali  statuetki, medale w kształcie dębowego liścia oraz nagrody rzeczowe.

Kolejną odsłoną imprezy były występy artystyczne zespołów prezentujących różny gatunek muzyczny. Na plenerowej scenie wystąpił zespół polonijny „Polonez” z Kanady w ramach XVII Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych. Rodaków zza oceanu tradycyjnie chlebem i solą przywitali gospodarze imprezy: Jan Stodolak – wicestarosta Powiatu Strzyżowskiego oraz Marcin Kut – wójt Gminy Wiśniowa Wystąpił także zespół pieśni i tańca „Wisznia” z Ośrodka Kultury z Wiśniowej, grupa teatralna z Kozłówka oraz strzyżowski Yellow Horse i Scream Maker z Warszawy. Jeśli chodzi o gusta muzyczne, to każdy znalazł coś dla siebie.
Podobnie było z wystawą rękodzieła artystycznego oraz degustacją regionalnych potraw – organizatorzy i na tym obszarze zadbali o urozmaiconą ofertę oraz całą paletę smaków, kolorów, zapachów… I oczywiście, jak na piknik przystało, nie zabrakło parku zabaw dla dzieci, przejażdżek bryczką konną, rozgrywek szachowych z klubem „Szach- Mat Wiśniowa” oraz bufetu i wiele innych atrakcji.

 

Galeria zdjęć: http://okwisniowa.pl/galeria/794/index.html