„Zostań ze mną” – spektakl wizualny młodzieży z Gminy Wiśniowa

Gra świateł i cieni, plastyka, obraz, minimalizacja słów, kształtowanie przestrzeni za pomocą scenografii z gotowych przedmiotów, czyli w wielkim skrócie – teatr wizualny/plastyczny.
W tym nurcie współczesnego teatru nośnikiem znaczeń i emocji jest obraz, a nie słowo. Reprezentantem teatru plastycznego był  znany nam Tadeusz Kantor, pochodzący z Wielopola Skrzyńskiego.

W takim widowisku artystycznym mieliśmy okazję uczestniczyć po raz pierwszy w Wiśniowej w Ośrodku Kultury 11 września 2016 r. Piszę „uczestniczyć”, a nie „oglądać”, gdyż w tego typu spektaklach bierze się udział całym sobą, wszystkimi zmysłami, angażując emocje, reagując na każdy ruch, światło, cień, obraz czy dźwięk. Wyobraźnia działa na pełnych obrotach, a to, co dzieje się na scenie, uderza bezpośrednio w widza, który wchłania każdą komórką swego ciała to, co widzi i słyszy. Jest nie tylko świadkiem scenicznej opowieści, ale przede wszystkim jej uczestnikiem, gdyż historia spektaklu opowiada o każdym z nas, dotyczy naszego życia. A mowa tu o samotności, jej rodzajach, przyczynach, konsekwencjach. Temat opuszczenia, społecznej izolacji, tęsknoty gra główną rolę na deskach sceny, stąd desperackie wołanie bohaterów każdej z czterech opowieści do cieni z przeszłości: „zostań ze mną!”. Stąd również i tytuł spektaklu zrealizowanego przez światowej sławy aktora, scenarzystę, scenografa i reżysera Jarosława Figurę.

figura
Artysta od 1991 r. związany ze Sceną Plastyczną KUL w Lublinie, z którą realizował m.in. spektakle autorskie Leszka Mądzika ( współczesnego czołowego reprezentanta teatru plastycznego!). Występował na scenach europejskich, a także, m.in. w Australii, Brazylii, Peru, Indiach, Kanadzie, USA, Egipcie, Iranie, i oczywiście w Wiśniowej☺ Więcej na temat J. Figury tutaj http://www.zs.janowiec.net.pl/wp-content/uploads/2016/03/Jaros%C5%82aw-Figura-biogram-akt.-1.pdf

Jak mówi o sobie, w kontekście tzw. egoizmu artystycznego, tworzy przede wszystkim dla siebie, od siebie, z serca, na drugim miejscu dopiero (albo aż!) jest odbiorca, publika. W swoich spektaklach wykorzystuje potencjał aktorów, osób, z którymi pracuje. Tak było również w przypadku niedzielnego widowiska „Zostań ze mną”,  który miał okazję tworzyć z młodzieżą z Gminy Wiśniowa…

Jan Armata, Nikola Bobek, Jakub Jurasz, Klaudia Król, Karolina Małek, Aleksandra Sienkowska, Aneta Szymańska, Danuta Tarczoń to uczestnicy projektu „Aktywni lokalnie” realizowanego przez Fundację Rozwoju „Dobre Życie”, którzy wspólnie tworzą grupę teatralną ( równolegle do fotograficznej i filmowej) pod trenerskim okiem Beaty Piech. Reżyser po kilku spotkaniach z młodzieżą, wydobył z nich  możliwości i talenty, jakie posiadają, i dzięki temu mogliśmy, m.in. usłyszeć grającą na pianinie Danusię, na skrzypcach Nikolę, a na gitarze śpiewającą Olę.
DSC_0090

DSC_0078

Współpraca Figury z młodzieżą przyniosła owoc w postaci wspaniałego spektaklu, który zgromadził publiczność w sali, wypełnionej po brzegi. Dla odbiorców sztuki była to prawdziwa artystyczna uczta, a dla samych twórców nieocenione doświadczenie
i satysfakcja.

Przed młodzieżą z Gminy Wiśniowa tym razem z grupy filmowej jeszcze jedno wyzwanie – kręcenie filmu z … elfami!

 

Natomiast chętnych, którzy czują niedosyt po niedzielnym spektaklu i chcą więcej – zapraszamy do Strzyżowa 25 września o godz. 17.00 w tunelu schronowym na widowisko pn. „Poza światłem”.
14264977_1215464158515642_5383669403949343942_n

Spektakl oparty będzie na grze świateł, dźwięku i ruchu, w niesamowitej scenerii. Tego jeszcze nie było, aby teatr wszedł w mury historycznego tunelu.

Reżyseria: Jarosław Figura
Tutoring młodzieży: Beata Piech
Występują: Gabriela Bielamowicz, Bartłomiej Gorczyca, Karol Jurasz, Katarzyna Kudła, Katarzyna Matłosz, Sylwia Oliwa, Wiktoria Paszek, Karolina Perłowska, Jolanta Utnicka, Kamila Włodyka, Karolina Włodyka, Aleksandra Wójtowicz, Aleksandra Ziobro, Dominik Żydzik
Muzyka: Steel Velvet

Więcej na temat projektu tutaj: http://www.dobrezycie.org/aktywni-lokalnie/inicjatywy-mlodziezy

 

tekst: Anka Szymańska – Czaja