Piknik Zdrowia „Podaruj siebie” w Wiśniowej

W ciepłą czerwcową niedzielę na stadionie LKS „Wisłok” w Wiśniowej odbył się Piknik Zdrowia „Podaruj siebie”, który miał na celu zarejestrować potencjalnych Dawców Szpiku oraz wypromować  ideę niesienia pomocy poprzez podzielenie się cząstką siebie, gdyż – jak głosi hasło Fundacji DKMS – lekarstwo na nowotwory krwi mamy w sobie. Zamierzeniem pikniku było także uświadomienie społeczności lokalnej kwestii związanej z możliwością oddania szpiku potrzebującym, gdyż w Polsce ta idea nie jest jeszcze tak mocno rozpowszechniona , jak w innych krajach europejskich.

Mieszkańcy Gminy Wiśniowa i okolic mieli  wspaniałą okazję, aby nie tylko się zarejestrować, lecz także wysłuchać lekarza Dariusza Kumorka, który wygłosił prelekcję na temat zdrowia, mechanizmu oddawania szpiku i wszystkiego co z tym związane. Jednak najważniejszym punktem programu były wystąpienia dwóch Pań – biorcy i dawcy. Mogliśmy bezpośrednio wysłuchać historii Pani Grażyny Tokarskiej, która jest już prawie dwa lata po przeszczepie, a komórki macierzyste wraz z „genami pozytywnej energii”, jak mówi,  otrzymała od młodej kobiety z Niemiec. Pani Grażyna z Szufnarowej podzieliła się tym doświadczeniem z tłumem ludzi, co na pewno nie było łatwe dla niej, jednak dzięki jej świadectwu, do wielu osób dotarło, że w najgorszych momentach choroby nadzieja zawsze jest, bo tą nadzieją jest drugi człowiek. Pani Grażyna we wzruszającej, pełnej emocji i pięknego prostego  przekazu swojej wypowiedzi stała się żywym przykładem „drugiej szansy” i „ otrzymanego daru drugiego życia”.

Natomiast Angelika Panocha z Jaszczurowej opowiedziała swoją historię od strony dawcy. Było to dla niej życiowe doświadczenie, a podarowanie komuś życia to uczucie bezcenne. Pani Angelika obsługiwała także punkt rejestracji potencjalnych Dawców Szpiku i osobiście mogła rozwiać wszelkie wątpliwości i obawy osobom, które jeszcze się wahały.
Punkt rejestracji obsługiwali wolontariusze z OSP Różanka, wolontariuszka z Jazowej oraz Sebastian Frak i Kamil Cierpiał – mocno zaangażowani w działalność Fundacji DKMS, z bogatym stażem, wiedzą i doświadczeniem.
W akcję włączyli się także uczniowie Gimnazjum z Wiśniowej na czele z opiekunką Jolantą Januszek, których zadaniem było roznoszenie ulotek, udzielanie informacji i zachęcanie ludzi do rejestrowania się jako potencjalny dawca.

Na pikniku nie zabrakło atrakcji dla dzieci: stoiska tematyczne z malowaniem twarzy, zabawami edukacyjnymi, zajęciami rękodzielniczymi, były też dmuchańce, zjeżdżalnie, gigantyczny bumper ball, jazda na konikach z Rancza Kozłówek oraz z gospodarstwa agroturystycznego „Pod Biesiadą” z Oparówki, stoiska z biżuterią i kosmetykami, konkurs wiedzy o zdrowym odżywianiu oraz wiele innych ciekawych atrakcji.
A na deser koncert zespołu Bajeranci z Zakopanego.

Pani Zofia Cierpiał, radna z Wiśniowej wraz z synem Kamilem oraz Angeliką byli głównymi inicjatorami akcji. Natomiast organizacją, koordynacją i stroną merytoryczną imprezy zajął się Ośrodek Kultury z Wiśniowej przy wsparciu finansowym ze strony Samorządu Gminy Wiśniowa.
Wiele osób i instytucji włączyło się  aktywnie w organizację imprezy. Słowa podziękowania należą się Kołom Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Wiśniowa za przygotowanie potraw regionalnych do degustacji. Państwowej Straży Pożarnej ze Strzyżowa, Ochotniczym Strażom Pożarnym z Jazowej i Wiśniowej oraz Zespołowi Opieki Zdrowotnej ze Strzyżowa za czuwanie nad bezpieczeństwem oraz udostępnienie i prezentację sprzętu wraz z pokazem udzielania pierwszej pomocy. W imprezę włączyła się także Gminna Biblioteka Publiczna, Szkoła Podstawowa z Wiśniowej oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej z Różanki. organizując stoiska tematyczne dla dzieci. Również Ośrodek Zdrowia  oraz Gabinet Rehabilitacji i Masażu z Wiśniowej czuwał nad odpowiednim ciśnieniem i atmosferą imprezy.
Słowa uznania należą się także wszystkim występującym: grupie teatralnej z Kozłówka, Gabrieli Świętoniowskiej, Martynie Wójcik, Nikoli Bobek, Aleksandrze Sienkowskiej oraz Natalii Furtek za artystyczny wkład w imprezę.
Patronat honorowy  nad piknikiem objął Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, a TVP3 Rzeszów objęła patronat medialny.

Kilkadziesiąt osób, w tym Marcin Kut- wójt Gminy Wiśniowa,  zarejestrowało się podczas Pikniku Zdrowia, jako potencjalni Dawcy Szpiku. Gratulujemy im wspaniałej postawy. „Bo tu właśnie o to chodzi, by BYĆ,  w razie gdyby ktoś nas potrzebował”.
Lekarstwo nosimy w sobie i możemy uratować komuś życie.
„Kiedy wydaje się, że wszystko się skończyło, wtedy dopiero wszystko się zaczyna”.
Nadzieja dla potrzebujących jest w nas.

Więcej fotografii na stronie Ośrodka Kultury w Wiśniowej –  http://okwisniowa.pl/galeria/783/index.html

 

Anna Szymańska – Czaja