Komunikat w sprawie pomocy uchodźcom z Ukrainy

W związku z napływem do Polski osób uciekających przed  wojną w Ukrainie informuję, że województwo podkarpackie pełni funkcję recepcyjną tzn. ma za zadanie przyjąć i przetransportować osoby do ośrodków do tego przygotowanych. Miejsca zakwaterowania dla uchodźców zostały zabezpieczone w innych województwach. Nasza gmina nie organizuje takich miejsc. W chwili obecnej nie mamy także formalnej możliwości udzielenia pomocy finansowej uchodźcom.  

Wiele osób znajduje schronienie poprzez kontakty międzyludzkie, także bezpośrednio w Państwa domach. Jeżeli zdecydują się Państwo na samodzielne przyjęcie uchodźców czynicie to na własną odpowiedzialność. W razie potrzeby będziemy organizować pomoc na zasadzie zbiórek. W tym celu prosimy skontaktować się z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej lub Urzędem Gminy.

W naszej gminie prowadzona będzie zbiórka darów w Wiśniowej – sołtysówka w Ośrodku Kultury – najbliższy czwartek i piątek od 12.00 do 18.00. Nie zbieramy wszystkiego – tylko to o co apelują podmioty organizujące pomoc.

Najbardziej potrzebne rzeczy to:

 • Środki opatrunkowe,
 • Środki higieniczne,
 • Odzież – wyłącznie ciepłe kurtki, nowa bielizna damska i dziecięca
 • Koce, śpiwory.

Dla dzieci:

 • Żywność w słoiczkach np. GERBERY itp.
 • Mleko w proszku,
 • Kaszki,
 • Chusteczki nawilżane,
 • Płyny do kąpieli,
 • Oliwki, kremy
 • Pampersy.

Zbiórki organizują także Szkoły Podstawowe z terenu Gminy.

Wszystkim udzielającym pomocy serdecznie dziękuję.

Marcin Kut
Wójt Gminy Wiśniowa

Telefony Kontaktowe:

 • Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej – 172775049
 • Urząd Gminy Wiśniowa – 172775063

Specjalna infolinia dla cudzoziemców wjeżdżających na Podkarpacie: 800 100 990.

POMOC  HUMANITARNA  DLA  OSÓB  POTRZEBUJĄCYCH  ORAZ ZAINTERESOWANYCH  JEJ  UDZIELENIEM: https://pomagamukrainie.gov.pl/;

Aktualne informacje dla obywateli Ukrainy: http://www.ua.gov.pl/;

Więcej informacji na stronie Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie: https://rzeszow.uw.gov.pl/;

POMOC PSYCHOLOGICZNĄ MOŻNA UZYSKAĆ:

 • DZIECIĘCY TELEFON ZAUFANIA RZECZNIKA PRAW DZIECKA – tel. 800 12 12 12   (porady udzielane w języku ukraińskim).
 • CENTRUM MEDYCZNE DAMIANA –  tel. 22 566 22 27 (pomoc udzielana w języku ukraińskim przez 7 dni w tygodniu w godz. 8.00- 20.00).